Joehoe…..kijk eens hoe goed onze campagnes het doen! We krijgen écht super veel klikken op onze advertenties in Google, Facebook, Instagram, Displays en ook nog via TikTok. De CTR is ook sky high! Dit gaat helemaal super 😊. Of toch niet?
Even een stapje terug. Op het moment dat je een online marketing campagne start kan je kiezen voor 3 doelen:
- Reach: Zoveel mogelijk vertoningen bij de doelgroep
- Klikken: Zoveel mogelijk klikken op advertenties
- Conversies: Zoveel mogelijk conversies
Vaak willen organisaties zoveel mogelijk conversies uit de campagnes. Maar hiervoor hebben de algoritmes van Google en Meta wel eerst conversie data nodig. Dus kiezen marketeers om te starten met klikken als doelstelling. Met het idee hierachter, dat mensen die klikken op een advertentie ook al een beetje interesse tonen. Maar meestal is dit helemaal niet het geval.
Check de engagement!
In de praktijk zien we dat campagnes met veel klikken, vrijwel geen conversies opleveren. Ook als we deze doelgroep achtervolgen met re-marketing campagnes blijven de conversies uit.
Zie hieronder een voorbeeld van een account waarin een marketeer had gekozen voor een Instagram / Facebook campagne met doelstelling klikken.
Bam! 13.533 users op de website, maar als je verder kijkt in de tabel zie je ook dat deze bezoekers gemiddeld 1 seconden op de site zijn gebleven. Met andere woorden, de klikkers hadden geen enkele interesse in het aanbod.
In de andere campagne is gekozen om de campagne op conversie als doelstelling te zetten met een vergelijkbaar budget en advertentie. Het resultaat van deze aanpassing was veel minder bezoekers op de site via campagne, maar wel met rond de 60 seconden veel meer engagement.
Reach vs klikken op Facebook en Instagram
Hierbij nog een ander voorbeeld van een reach vs klikken campagne op Meta Ads.
Hier hebben we in dezelfde periode een advertentie gekoppeld aan verschillende doelstellingen.
- Campagne Reach – Branding met als doelstelling bereik
- Campagne Traffic – Branding met als doelstelling klikken (zoveel mogelijk mensen op de site krijgen, want die zouden interesse hebben)
De advertentie, tijd, interesses etc waren precies gelijk aan elkaar.
De uitkomst van deze test was dat de klikken campagne heeft gezorgd voor bijna 10x zoveel klikken (376 vs 40), en ook de CTR was veel hoger bij de klikken campagne (1,68%).
Maar als we kijken naar de conversie heeft de reach campagne gewonnen. Al is dat, in deze korte periode, wel maar met 1 vs 0 conversies. Maar het is wel wéér een signaal dat de klikkers via Meta niet waardevol zijn. Dit is ook bevestigd met de GA4 data waarbij deze klikkers ook maar 1 seconden op de website bleven plakken terwijl de bezoekers van de reach campagne weer rond de 60 seconden zaten.
Kortom: wil je bouwen aan je merk én kwalitatieve bezoekers aantrekken, kies dan voor een reach campagne. Nog niet overtuigd, kijk dan nog een keer naar het verschil in CPM in bovenstaand voorbeeld. Via reach bereik je makkelijk 2x zoveel personen voor hetzelfde budget. Dus meer bereik en de klikkers uit deze campagnes zijn gewoon veel kwalitatiever.
Stop met tellen, start met meten wat telt
Clicks zijn leuk, maar conversies maken de impact. Laat je dus niet verblinden door hoge CTR’s of duizelingwekkende aantallen websitebezoekers. Kijk verder dan het oppervlak en focus op kwaliteit boven kwantiteit. Door campagnes slim in te richten op basis van echte betrokkenheid, bouw je niet alleen aan een sterker merk, maar haal je ook meer uit je marketingbudget. Dus: stop met juichen om klikken, en begin met sturen op wat er écht toe doet.